6 najważniejszych cech dzisiejszej reklamy POS

← Powrót do bloga
17 lipca 2021

Świat się zmienia, coraz więcej mamy sklepów w Internecie, a coraz mniej w galeriach handlowych (efekt pandemii). Ale każdy kryzys jest okazją, żeby wykorzystać trudną sytuację, jak najlepiej się da. Wydaje się, że reklamy POS powoli tracą na znaczeniu, ale nie do końca tak jest. Nośniki reklamy zewnętrznej, które bezpośrednio spotykają się dzisiaj z Klientem w sklepie, również ulegają zmianom. Te cechy, które były ważne dla POS jeszcze rok temu, dzisiaj obecne są nadal, ale dochodzą do nich też nowe, nie mniej istotne. Higiena, estetyka i czystość, dotyczą nie tylko mycia rąk w celu zapobiegania chorobom, ale to także nowa funkcja dla nośników reklamy. Kolejna rzecz, to jesteśmy już zmęczeni jako konsumenci przesytem informacji oraz reklam i szukamy oddechu blisko natury. Minimalizm, ekologia, proste formy i komunikaty. Nawet kolory są dzisiaj spokojniejsze i bardziej stonowane niż kiedyś. Mimo gwałtownie zmieniającej się sytuacji na świecie, idzie nowe w POS.

1. Funkcjonalność POS

Inaczej mówiąc jest to odpowiedź na potrzeby konsumentów. Nie tylko sam produkt powstaje z myślą o zaspokojeniu konkretnej potrzeby czy potrzeb grupy docelowej, ale również dobrze przemyślany POS powinien mieć to na uwadze. Jako Klientów sklepów, czy to stacjonarnych czy internetowych, interesuje nas funkcjonalność danego produktu. Po co jest on nam potrzebny i na co się nam przyda? Czy warto go kupić? Korzyści z zakupu to nic innego, jak jego funkcjonalność (przydatność), jakość oraz estetyka. Również wszelkiego rodzaju POS – stojaki naladowe, ekspozycje sklepowe, standy podłogowe itp. powinny jasno prezentować główne korzyści produktu. Ale też same nośniki reklamy zewnętrznej powinny być trwałe, funkcjonalne oraz przyjazne konsumentom, którzy wchodzą z nimi bezpośrednio w interakcję.

2. Oryginalność i estetyka

Wygląd w świecie przepełnionym informacją jest coraz bardziej istotny. Coraz mniej mamy czasu, aby wczytywać się w specyfikacje danego produktu, coraz częściej kupujemy pod wpływem chwili. Oczywiście, jeśli chodzi o produkty pierwszej potrzeby, a nie te luksusowe czy drogie. Niemniej ważne jest, jak wygląda nie tylko sam produkt, ale i miejsce jego prezentacji. Wszystko musi być spójne, ale i oryginalne. Przyciągać uwagę przechodzących obok Klientów sklepu, ale i prezentować dobrą jakość. Pierwsze wrażenie jest tylko jedno!

3. Minimalizm

W nawiązaniu do powyższego , do przesytu rynku i mediów informacją oraz reklamą, szukamy spokoju. Nie przesadzajmy zatem z ilością, kolorem czy formą w POS. Oryginalny nie znaczy wcale, że przesadzony i kiczowaty, tylko nie to! Coraz bardziej podobają się nam jako konsumentom proste formy oraz naturalne materiały. A do tego ograniczona ilość informacji i podkreślanie tylko najważniejszych cech danego produktu. Im więcej harmonii i spokoju w reklamie, tym lepiej ją odbieramy, a tym samym kupujemy. Nowoczesny design to ten bliski naturze, z dobrej jakości ekologicznych materiałów. A jeszcze najlepiej, jak jest to produkt rodzimy (lokalnego pochodzenia) czy rzemieślniczy. Część tych cech można śmiało zastosować także przy produkcji POS.

4. Ekologia

O plastiku już dużo napisano i dużo powiedziano. Im go mniej w naszym otoczeniu, tym my i środowisko jesteśmy zdrowsi. Nie tylko minimalizm i spójna identyfikacja wizualna marki, ale także wzgląd na ekologiczne materiały, to kolejny punkt, coraz istotniejszy dla producentów. Obecnie istnieją dwa trendy w tworzeniu standów reklamowych. Albo zastosowanie naturalnych materiałów – drewna, papieru, tektury czy sklejki, które można poddać późniejszemu recyklingowi. Albo stworzenie ekspozycji sklepowej, która jest trwalsza i dłużej posłuży w sklepowej przestrzeni, bo wykonana jest z płyty meblowej, MDF czy metalu.

5. Bezpieczeństwo i higiena

Czasy pandemii wymusiły na producentach i właścicielach placówek handlowych przestrzegania specjalnych zasad higieny w miejscach publicznych. Nie tylko środki do dezynfekcji rąk, naklejki informujące o zachowaniu odstępów czy specjalne zabudowy strefy kasowo-ladowej, ale także zastosowanie ekspozycji sklepowych, łatwych w utrzymaniu czystości. Zdecydowanie łatwiej jest zadbać o dezynfekcję półek sklepowych wykonanych z trwałych materiałów niż np. standu z kartonu. W zależności od potrzeb producenta i specyfikacji produktu, warto mieć na uwadze miejsce ekspozycji takiego displaya podłogowego czy naladowego, przy jego projektowaniu.

6. Podążanie za światowymi trendami

Jedyną stałą jest zmiana, w każdej z życiowych dziedzin, również w POS. Ciągły rozwój technologii IT ma wpływ także na nośniki reklamy zewnętrznej. Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania będące połączeniem elektroniki z dotychczasowymi akcesoriami POSM to dzisiaj powoli standard. Pamiętając o minimalizmie w formie, kolorze czy projekcie graficznym standów reklamowych, wszelkie interaktywne dodatki to ciekawy pomysł na oryginalność ekspozycji sklepowej. Wyspy sklepowe, shop in shop czy nawet standy podłogowe uzupełnione światłem, dźwiękiem czy interaktywnym obrazem, zachęcają Klientów sklepu podczas zakupów do zatrzymania się choć na chwilę. A czasami taka jedna chwila wystarczy, aby zaprezentować możliwości produktu czy zadbać o pozytywny wizerunek marki.

2 comments

  1. ola pisze:

    Artykuł bardzo przydatny. Dzięki.

  2. […] PS. Jesteśmy na bieżąco z trendami, dlatego chętnie pomożemy Państwu w wyborze najskuteczniejszej formy reklamy POS. Doradzimy, na co zwracać dzisiaj uwagę projektując „point of sale materials” dla swojej marki… […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PFRON PFRON